Szkoła dla życia

We współpracy z Uniwersytetem Ludowym w Radawnicy przygotowaliśmy film edukacyjny dot. idei Uniwersytetów Ludowych.

Mamy nadzieję, że stanie się on dla Was inspiracją, że w tych niezwykłych i trudnych czasach można pracować u podstaw i realizować szczytne idee. Nasze Stowarzyszenie docenia takie inicjatywy, samo bowiem realizowało projekty, które u swoich podstaw miały konsolidować i edukować. Idea Uniwersytetów Ludowych jest naszym zdaniem szczególnie warta docenienia i – jak uważamy – wcielanie jej w życie może pozytywnie wpływać na środowiska lokalne.

 

Szczyńść Boże, Polsko!

Dwuczęściowy (2 x 30 min.) film, który jest przyczynkiem do dyskusji nauczycieli z uczniami o roli Śląska w historii naszego kraju.

Tworząc film chcieliśmy skupić się nie tylko na aspekcie powstańczym i przyłączeniowym, lecz także na zobrazowaniu wielowiekowej tradycji polskości na terenie Górnego i Dolnego Śląska.

Dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem na stronie slask.edu.pl

Powstania ŚląskieKrótka historia: Powstania Śląskie

Przygotowaliśmy materiał filmowy, który w maksymalnie esencjonalny sposób opisuje zdarzenia dotyczące wybuchu III Powstania Śląskiego.

17-minutowy film jest świetnym materiałem pomocowym dla nauczycieli historii w szkołach średnich i podstawowych.

Projekt dofinansowano ze środków Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem na stronie slask.edu.pl

Współpraca z Eyes Open

Eyes Open to projekt uczniów warszawskich szkół średnich, którzy pomagają młodzieży z domów dziecka we wkroczeniu w dorosłe życie.

Eyes Open chce jednocześnie uświadomić społeczeństwo w kwestii poruszanego problemu oraz pokazać, że niezależnie od startu każdy z nas może osiągnąć wielki sukces.

Polska za miastem

Cykl programów telewizyjnych pokazujących bezpieczne i nowoczesne gospodarstwa rolne miał na celu przełamanie wielu negatywnych stereotypów dot. polskiej wsi.

Bohaterowie kolejnych odcinków prezentowali swoje gospodarstwa, opowiadali o filozofii nowoczesnej pracy na wsi, zarządzaniu zmechanizowanymi, wielkoobszarowymi przedsiębiorstwami rolnymi, o istotnych zasadach bezpieczeństwa przy pracy, a także ich zaangażowaniu w lokalne społeczności.

Motywator 60+

Interesującym projektem dotyczącym aktywizacji osób po 60-tym roku życia jest „Motywator 60+”.

Jego filarem stał się program telewizyjny emitowany na antenie TVP1, który promował osoby aktywne i żyjące z pasją. Pokazywał możliwości, które daje wiek emerytalny oraz pełne spektrum zajęć, które może być inspiracją dla innych. Rozwinięciem projektu były inne działania towarzyszące, które realizowało Stowarzyszenie.

Projekt jest stale udoskonalany i planowane jest wprowadzenie w niedalekiej przyszłości kolejnego etapu działań.

Mazurski Piknik Militarny „Walkiria”

Jednym z pierwszych projektów realizowanych przez Stowarzyszenie była organizacja Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria” organizowanego od 2010 roku w Gierłoży k/Kętrzyna.

Przez kilka lat stał się projektem rozpoznawalnym w całej Polsce oraz jednym z najciekawszych wydarzeń skierowanych do turystów, organizowanym na Mazurach. Chcąc ewoluować i każdego kolejnego roku organizować coraz więcej atrakcji, wprowadzamy do programu imprezy nowe elementy tj. inscenizacja historyczna „Bitwa czołgów – Studzianki 1944” z wykorzystaniem zabytkowych czołgów, które zawsze wzbudzają ogromne zainteresowanie wśród turystów przebywających w okresie wakacyjnym na terenie Warmii i Mazur.

Poprzez organizację całej imprezy oraz atrakcji będących elementami Mazurskiego Pikniku Militarnego „Walkiria”, pośrednio wpływamy promocję wojskowości i militarystyki. W roku 2012 Ministerstwo Obrony Narodowej objęło „Walkirię 2012” patronatem honorowym. Stowarzyszenie współpracowało jednocześnie z 15. Brygadą Giżycką Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego z Giżycka oraz Centrum Szkolenia Straży Granicznej z Kętrzyna w zakresie organizacji pokazów aktywnych i promocji.

Stadiony EURO 2012 w miniaturze

Pierwszym zrealizowanym projektem kulturalnym było stworzenie wystawy „Stadiony EURO 2012 w miniaturze”.

To niepowtarzalna okazja, aby przybliżyć i przypomnieć atmosferę największego piłkarskiego święta w Europie. Wystawa działała na zasadzie objazdowego „Road show” – w jednym miejscu można było zobaczyć miniatury stadionów, które były późniejszymi arenami zmagań piłkarzy. Ponadto na specjalnych planszach prezentowano wystawę niezwykłych fotografii przedstawiających najciekawsze momenty polsko-ukraińskiego turnieju. Integralną częścią ekspozycji były fotografie przedstawiające zmagania najlepszych piłkarzy w Europie, którzy prezentowali swoje niezwykłe umiejętności podczas EURO 2012. Projekt ten stał się pierwszym i jedynym tego typu przedsięwzięciem promocyjnym, wizerunkowym, ale również edukacyjnym.

Od początku trwania wystawy odwiedziło ją w wielu polskich miastach kilkaset tysięcy osób, co świadczy o jej niewątpliwej atrakcyjności. Na początku marca 2012, cztery polskie stadiony wystawione zostały w hali głównej berlińskiego dworca Hauptbahnhof w ramach Międzynarodowych Targów Turystycznych ITB w Berlinie – największej imprezy branży turystycznej na świecie.

Programy edukacyjne i kulturalne dla dzieci i grup zorganizowanych

Innym ważnym projektem było opracowanie merytoryczne pięciu programów edukacyjnych i kulturalnych dla dzieci i grup zorganizowanych na terenie Mazur.

Opracowane i przeprowadzone programy:

„W cieniu Wilczego Szańca” – elementami programu były: zwiedzanie Parku Miniatur z przewodnikiem pod kątem II wojny światowej, prezentacja jedynej w Europie wiernie odtworzonej makiety Wilczego Szańca, prezentacja setek eksponatów z czasów II wojny światowej, wizyta w wojskowym szpitalu polowym, a także zajęcia na strzelnicy polowej i zwiedzanie II strefy Wilczego Szańca zabytkowym pojazdem pancernym

„Krzyżacy” – elementami programu były: omówienie historii krzyżaków na ziemiach polskich i ich budowli, zwiedzanie obozu rycerskiego, pokazy walk rycerskich i strzelania z bombard krzyżackich, zajęcia sprawnościowe: strzelanie z łuku i kuszy, nauka posługiwania się mieczem, przymierzanie strojów rycerskich

„Zabytki i kultura Warmii i Mazur” – elementami programu były: prezentacja zabytków oraz omówienie architektury Warmii i Mazur, omówienie historii i kultury Warmii i Mazur, zajęcia artystyczne do wyboru: garncarstwo, malowanie bombek, papieroplastyka, pisanie jaj woskiem, wyszywanie z muliny

„Poligon – manewry Militarne” – elementami programu były: zwiedzanie Parku Miniatur z przewodnikiem pod kątem II wojny światowej, prezentacja jedynej w Europie wiernie odtworzonej makiety Wilczego Szańca, prezentacja setek eksponatów z czasów II wojny światowej, wizyta w wojskowym szpitalu polowym, zajęcia na strzelnicy polowej, zwiedzanie II strefy Wilczego Szańca zabytkowym pojazdem, gra plenerowa paintball, jazda quadami

„Biesiada rycerska” – omówienie historii krzyżaków na ziemiach polskich i ich budowli, zwiedzanie obozu rycerskiego, pokazy walk rycerskich i strzelania z bombard krzyżackich, zajęcia sprawnościowe: strzelanie z łuku i kuszy, nauka posługiwania się mieczem, przymierzanie strojów rycerskich, biesiada: pieczenie prosięcia, organizacja ogniska, swojski stół.

Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży

Trzecim z działań w roku 2011 było przeprowadzenie programu gminnego „Zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży” zrealizowanego na zlecenie gminy miejskiej Kętrzyn.

Projekt skierowany został do dzieci z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Stowarzyszenie było odpowiedzialne za kompleksową organizację pobytu dzieci wraz z organizacją atrakcji kulturalnych, edukacyjnych oraz wypoczynku rozrywkowego.